Fri
La traviata
12+
opera in two acts
music by Giuseppe Verdi
production by Stanislav Gaudasinsky
Violetta — Svetlana Moskalenko
Alfredo — Sergey Kuzmin
Germont — Dmitry Darov
Sat
The Nutcracker
6+
ballet in two acts
music by Pyotr Tchaikovsky
choreography by Nacho Duato
Masha — Anna Kuligina
The Nutcracker/Prince — Ivan Zaytsev
Sat
The Nutcracker
6+
ballet in two acts
music by Pyotr Tchaikovsky
choreography by Nacho Duato
Masha — Anastasia Soboleva
The Nutcracker/Prince — Victor Lebedev
Conductor — Valentin Bogdanov
Sun
Hammerburg: the City of the Percussions
5+
The Country of Orchestria Subscription
Sun
Hammerburg: the City of the Percussions
5+
The Country of Orchestria Subscription
Sun
The Nutcracker
6+
ballet in two acts
music by Pyotr Tchaikovsky
choreography by Nacho Duato
Masha — Angelina Vorontsova
The Nutcracker/Prince — Nikita Tchetverikov
Conductor — Valentin Bogdanov
Wed
Aida
12+
opera in four acts
music by Giuseppe Verdi
production by Igor Ushakov
Aida — Maria Litke
Radames — Fyodor Ataskevich
Amneris — Ekaterina Egorova debut
Ramfis — Alexey Laushkin
Amonasro — Alexander Kuznetsov
The Pharaoh — Anton Puzanov
Conductor — Alexander Soloviev
Thu
STARRING FARUKH RUZIMATOV
Spartacus
12+
ballet in two acts
music by Aram Khachaturian
choreography by George Kovtun
Spartacus — Sergey Strelkov
Valeria — Maria Shuvalova
Crassus — Marat Shemiunov
Sabina — Irina Perren
Pompeius — Farukh Ruzimatov
Conductor — Alexey Repnikov
Fri
STARRING IGOR TSVIRKO AND FARUKH RUZIMATOV
Spartacus
12+
ballet in two acts
music by Aram Khachaturian
choreography by George Kovtun
Spartacus — Igor Tsvirko
Valeria — Irina Perren
Crassus — Andrey Kasyanenko
Sabina — Ekaterina Odarenko debut
Pompeius — Farukh Ruzimatov
Conductor — Alexey Repnikov
Sat
Stringbruck: the City of the Strings
5+
The Country of Orchestria Subscription
Sat
Rescheduled to 8 May
Spartacus
6+
ballet for children in two acts
music by Aram Khachaturian
choreography by George Kovtun
Sat
Stringbruck: the City of the Strings
5+
The Country of Orchestria Subscription
Sat
STARRING FARUKH RUZIMATOV
Spartacus
12+
ballet in two acts
music by Aram Khachaturian
choreography by George Kovtun
Spartacus — Sergey Strelkov
Valeria — Maria Shuvalova
Crassus — Marat Shemiunov
Sabina — Irina Perren
Pompeius — Farukh Ruzimatov
Conductor — Alexey Repnikov
Sun
Sun
Mozart. The Marriage of Figaro
12+
opera in four acts
music by Wolfgang Amadeus Mozart
production by Vyacheslav Starodubtsev
Count Almaviva — Alexander Shakhov
Countess Almaviva — Anastasia Barun
Figaro — Alexander Kuznetsov
Susanna — Alexandra Sennikova debut
Cherubino — Victoria Voytenkova
Conductor — Alexander Soloviev
Tue
The Sleeping Beauty
6+
ballet in three acts and a prologue
music by Pyotr Tchaikovsky
choreography by Nacho Duato
Princess Aurora — Anastasia Soboleva
Prince Desire — Victor Lebedev
Lilac Fairy — Ekaterina Borchenko
Conductor — Alexander Soloviev
Wed
The Sleeping Beauty
6+
ballet in three acts and a prologue
music by Pyotr Tchaikovsky
choreography by Nacho Duato
Princess Aurora — Angelina Vorontsova
Prince Desire — Ernest Latypov
Conductor — Alexander Soloviev
Thu
L’elisir d’amore
12+
opera buffa in two acts
music by Gaetano Donizetti
direction by Fabio Sparvoli
Adina — Daria Shuvalova
Nemorino — Damir Zakirov
Belcore — Alexander Shakhov
Dulcamara — Anton Petryaev debut
Conductor — Valentin Bogdanov
Fri
La Bayadère
12+
ballet in three acts
music by Ludwig Minkus
choreography by Nacho Duato after Marius Petipa
Nikiya — Anastasia Soboleva
Solor — Victor Lebedev
Gamzatti — Anastasia Smirnova
Conductor — Alexey Repnikov
Sat
Trumpetdorf: the City of the Winds
5+
The Country of Orchestria Subscription
Sat
Trumpetdorf: the City of the Winds
5+
The Country of Orchestria Subscription
Sat
La Bayadère
12+
ballet in three acts
music by Ludwig Minkus
choreography by Nacho Duato after Marius Petipa
Nikiya — Angelina Vorontsova
Solor — Nikita Tchetverikov
Gamzatti — Anastasia Smirnova
Conductor — Alexey Repnikov
Sun
Coppélia
6+
ballet in three acts
music by Léo Delibes
staging by Mikhail Messerer
Swanhilda — Irina Perren
Franz — Ivan Zaytsev
Conductor — Alexey Repnikov
Sun
Coppélia
6+
ballet in three acts
music by Léo Delibes
staging by Mikhail Messerer
Swanhilda — Anastasia Soboleva
Franz — Victor Lebedev
Conductor — Alexey Repnikov
Sun
Concert of the Mikhailovsky Symphony Orchestra and Chorus
6+
Wed
Swan Lake
6+
ballet in three acts
music by Pyotr Tchaikovsky
ñhoreography by Nacho Duato
Odette-Odile — Angelina Vorontsova
Prince Siegfried — Ernest Latypov
Rothbart — Ivan Zaytsev
Conductor — Alexey Repnikov
Thu
Swan Lake
6+
ballet in three acts
music by Pyotr Tchaikovsky
ñhoreography by Nacho Duato
Odette-Odile — Anastasia Soboleva
Prince Siegfried — Victor Lebedev
Conductor — Alexey Repnikov
Fri
The Queen of Spades
12+
opera in three acts
music by Pyotr Tchaikovsky
production by Stanislav Gaudasinsky
Herman — Dmitry Golovnin
Lisa — Anna Dattay
The Countess — Olesya Petrova
Conductor — Alexander Soloviev
Sat
Cinderella
6+
ballet in three acts
music by Sergey Prokofiev
choreography by Rostislav Zakharov revised by Mikhail Messerer
Cinderella — Anna Kuligina
Prince — Ernest Latypov
Conductor — Alexander Soloviev
Sat
STARRING ARTEM OVCHARENKO
Cinderella
6+
ballet in three acts
music by Sergey Prokofiev
choreography by Rostislav Zakharov revised by Mikhail Messerer
Cinderella — Angelina Vorontsova
Prince — Artem Ovcharenko
Conductor — Alexander Soloviev
Sun
Meeting in Orchestria
5+
The Country of Orchestria Subscription
Sun
Meeting in Orchestria
5+
The Country of Orchestria Subscription
Sun
Cinderella
6+
ballet in three acts
music by Sergey Prokofiev
choreography by Rostislav Zakharov revised by Mikhail Messerer
Cinderella — Anastasia Soboleva
Prince — Victor Lebedev
Conductor — Alexander Soloviev
Tue
Cavalleria rusticana
12+
opera in one act
music by Pietro Mascagni
production by Liliana Cavani
Turiddu — Dmitry Golovnin
Santuzza — Olesya Petrova
Alfio — Nikolay Kopylov
Conductor — Alexander Soloviev
Wed
Don Quixote
12+
ballet in three acts and a prologue
music by Ludwig Minkus
choreography by Marius Petipa and Alexander Gorsky
Kitri — Anastasia Smirnova
Basil — Ernest Latypov
Conductor — Alexey Repnikov
Thu
STARRING ELEONORA SEVENARD AND DENIS RODKIN
Don Quixote
12+
ballet in three acts and a prologue
music by Ludwig Minkus
choreography by Marius Petipa and Alexander Gorsky
Kitri — Eleonora Sevenard
Basil — Denis Rodkin
The Queen of Dryads — Ekaterina Borchenko
Conductor — Alexey Repnikov
Fri
Il barbiere di Siviglia
12+
opera buffa in two acts
music by Gioachino Rossini
production by Éric Vigié
Figaro — Boris Pinkhasovich
Count Almaviva — Damir Zakirov
Rosina — Svetlana Moskalenko
Conductor — Alexander Soloviev
Sat
The Little Humpbacked Horse
6+
ballet in three acts
music by Rodion Shchedrin
choreography by Alexander Radunsky staging by Mikhail Messerer
Ivan — Ivan Zaytsev
Tsar Maiden — Ekaterina Borchenko
Humpbacked Horse — Maria Shuvalova
Conductor — Alexander Soloviev
Sat
The Little Humpbacked Horse
6+
ballet in three acts
music by Rodion Shchedrin
choreography by Alexander Radunsky staging by Mikhail Messerer
Ivan — Victor Lebedev
Tsar Maiden — Anastasia Soboleva
Humpbacked Horse — Anna Kuligina
Sea Princess — Irina Perren
Conductor — Alexander Soloviev