Thu
La Bayadère
12+
ballet in three acts
music by Ludwig Minkus
choreography by Nacho Duato after Marius Petipa
Nikiya — Yulia Lukyanenko
Solor — Victor Lebedev
Gamzatti — Anastasia Smirnova
Conductor — Anton Torbeev
Fri
La Bayadère
12+
ballet in three acts
music by Ludwig Minkus
choreography by Nacho Duato after Marius Petipa
Nikiya — Angelina Vorontsova
Solor — Nikita Tchetverikov
Gamzatti — Valeria Zapasnikova
Conductor — Anton Torbeev
Sat
Hidalgo of La Mancha
12+
ballet in three acts
music by Ludwig Minkus
choreography by Nacho Duato
Quiteria — Anastasia Smirnova
Basilio — Victor Lebedev
Conductor — Alexey Repnikov
Sat
Hidalgo of La Mancha
12+
ballet in three acts
music by Ludwig Minkus
choreography by Nacho Duato
Quiteria — Prisca Zeisel debut
Basilio — Ernest Latypov
Conductor — Alexey Repnikov
Thu
STARRING SERGEI LEIFERKUS
The Lady of the Camellias
Premiere
12+
opera in two acts
music by Giuseppe Verdi
production by Vladimir Kekhman
Baron Douphol — Sergei Leiferkus
Marguerite Gautier — Alexandra Sennikova
Armand Duval — Sergey Kuzmin
Georges Duval — Semyon Antakov
Flora Bervoix — Victoria Voytenkova
Conductor — Alexander Soloviev
Fri
The Lady of the Camellias
Premiere
12+
opera in two acts
music by Giuseppe Verdi
production by Vladimir Kekhman
Baron Douphol — Sergei Leiferkus
Marguerite Gautier — Margarita Shapovalova
Armand Duval — Egor Martynenko
Georges Duval — Alexander Shakhov
Flora Bervoix — Valentina Fedeneva
Conductor — Alexander Soloviev
Sat
STARRING SERGEI LEIFERKUS
The Lady of the Camellias
Premiere
12+
opera in two acts
music by Giuseppe Verdi
production by Vladimir Kekhman
Baron Douphol — Sergei Leiferkus
Marguerite Gautier — Daria Shuvalova
Armand Duval — Sergey Kuzmin
Georges Duval — Semyon Antakov
Flora Bervoix — Victoria Voytenkova
Conductor — Alexander Soloviev
Sun
The Little Humpbacked Horse
6+
ballet in three acts
music by Rodion Shchedrin
choreography by Alexander Radunsky staging by Mikhail Messerer
Ivan — Ivan Zaytsev
Tsar Maiden — Yulia Lukyanenko
Humpbacked Horse — Veronika Markova
Conductor — Alexander Soloviev
Sun
The Little Humpbacked Horse
6+
ballet in three acts
music by Rodion Shchedrin
choreography by Alexander Radunsky staging by Mikhail Messerer
Ivan — Nikita Tchetverikov
Tsar Maiden — Angelina Vorontsova
Humpbacked Horse — Anna Kuligina
Sea Princess — Irina Perren
Conductor — Alexander Soloviev
Tue
The Sleeping Beauty
6+
ballet in three acts and a prologue
music by Pyotr Tchaikovsky
choreography by Nacho Duato
Princess Aurora — Prisca Zeisel
Prince Desire — Victor Lebedev
Conductor — Pavel Sorokin
Wed
The Sleeping Beauty
6+
ballet in three acts and a prologue
music by Pyotr Tchaikovsky
choreography by Nacho Duato
Princess Aurora — Angelina Vorontsova
Prince Desire — Ernest Latypov
Conductor — Pavel Sorokin
Thu
Carmen
Premiere
12+
opera in four acts
music by Georges Bizet
production by Nacho Duato
Carmen — Irina Shishkova
Don José — Sergey Kuzmin
Micaëla — Valentina Fedeneva
Escamillo — Semyon Antakov
Conductor — Alexander Soloviev
Fri
Giselle, ou Les Wilis
6+
fantasy ballet in two acts
music by Adolphe Adam
ñhoreography by Jean Coralli, Jules Perrot and Marius Petipa
Giselle — Prisca Zeisel
Count — Victor Lebedev
Conductor — Anton Torbeev
Sat
Cinderella
6+
ballet in three acts
music by Sergey Prokofiev
choreography by Rostislav Zakharov revised by Mikhail Messerer
Cinderella — Anastasia Smirnova
Prince — Ivan Zaytsev
Conductor — Timur Zangiev
Sat
Cinderella
6+
ballet in three acts
music by Sergey Prokofiev
choreography by Rostislav Zakharov revised by Mikhail Messerer
Cinderella — Angelina Vorontsova
Prince — Ernest Latypov
Conductor — Timur Zangiev
Sun
The Bright Stream
Premiere
6+
ballet in three acts
music by Dmitry Shostakovich
choreography by Alexander Omar
Zina — Valeria Zapasnikova
Pyotr — Nikita Tchetverikov
Ballerina — Irina Perren
Ballet dancer — Victor Lebedev
Chairman — Alexander Omar
Chairman’s wife — Guilherme Vicente
Galya — Veronika Markova
Tractor driver — Mikhail Batalov
Conductor — Pavel Sorokin
Sun
The Bright Stream
Premiere
6+
ballet in three acts
music by Dmitry Shostakovich
choreography by Alexander Omar
Zina — Prisca Zeisel
Pyotr — Nikita Tchetverikov
Ballerina — Irina Perren
Ballet dancer — Victor Lebedev
Chairman — Ivan Zaytsev
Chairman’s wife — Marat Shemiunov
Galya — Anastasia Smirnova
Tractor driver — Ernest Latypov
Conductor — Pavel Sorokin
Tue
Aida
12+
opera in four acts
music by Giuseppe Verdi
production by Igor Ushakov
Aida — Maria Litke
Radames — Mikhail Pirogov debut
Amneris — Olesya Petrova
Ramfis — Alexander Bezrukov
Amonasro — Alexander Kuznetsov
The Pharaoh — Anton Puzanov
Conductor — Philipp Selivanov
Wed
Giselle, ou Les Wilis
6+
fantasy ballet in two acts
music by Adolphe Adam
ñhoreography by Jean Coralli, Jules Perrot and Marius Petipa
Giselle — Angelina Vorontsova
Conductor — Anton Torbeev
Thu
The Little Humpbacked Horse
6+
ballet in three acts
music by Rodion Shchedrin
choreography by Alexander Radunsky staging by Mikhail Messerer
Ivan — Victor Lebedev
Tsar Maiden — Yulia Lukyanenko
Humpbacked Horse — Anna Kuligina
Sea Princess — Irina Perren
Conductor — Alexander Soloviev
Fri
Spartacus
12+
ballet in two acts
music by Aram Khachaturian
choreography by George Kovtun
Spartacus — Ernest Latypov
Valeria — Maria Shuvalova
Crassus — Danila Khamzin
Sabina — Anastasia Smirnova
Pompeius — Andrey Kasyanenko
Conductor — Karen Durgarian
Fri
STARRING FARUKH RUZIMATOV
Spartacus
12+
ballet in two acts
music by Aram Khachaturian
choreography by George Kovtun
Spartacus — Nikita Tchetverikov
Valeria — Irina Perren
Crassus — Mikhail Batalov
Sabina — Valeria Zapasnikova
Pompeius — Farukh Ruzimatov
Conductor — Karen Durgarian
Sat
Spartacus
12+
ballet in two acts
music by Aram Khachaturian
choreography by George Kovtun
Spartacus — Sergey Strelkov
Valeria — Valeria Zapasnikova
Crassus — Mikhail Batalov
Sabina — Ekaterina Odarenko
Pompeius — Andrey Kasyanenko
Conductor — Karen Durgarian
Sat
STARRING FARUKH RUZIMATOV
Spartacus
12+
ballet in two acts
music by Aram Khachaturian
choreography by George Kovtun
Spartacus — Ivan Zaytsev
Valeria — Valeria Zapasnikova
Crassus — Marat Shemiunov
Sabina — Irina Perren
Pompeius — Farukh Ruzimatov
Conductor — Karen Durgarian
Sun
Die Fledermaus
12+
operetta in three acts
music by Johann Strauss
production by Yulia Prokhorova
Eisenstein — Sergey Kuzmin
Rosalinde — Anna Dattay
Falke — Igor Podoplelov
Alfred — Egor Martynenko
Conductor — Alexander Soloviev
Sun
Die Fledermaus
12+
operetta in three acts
music by Johann Strauss
production by Yulia Prokhorova
Eisenstein — Alexander Shakhov
Rosalinde — Anastasia Barun
Falke — Semyon Antakov
Alfred — Damir Zakirov
Adele — Svetlana Moskalenko
Conductor — Alexander Soloviev
Tue
GORKY MOSCOW ART THEATRE TOUR
Unexpectedly
Petersburg premiere
16+
production by Galina Polishuk
Senya — Marat Basharov
Galya — Ekaterina Volkova
Katya — Alisa Grebenshchikova
Katya (girl) — Nastya Kekhman
Lusya — Agnia Kuznetsova
Buriy — Nikolay Korotaev
Oleg — Andrey Veshkurtsev
Wed
GORKY MOSCOW ART THEATRE TOUR
Unexpectedly
Petersburg premiere
16+
production by Galina Polishuk
Senya — Marat Basharov
Galya — Natalia Medvedeva
Katya — Alisa Grebenshchikova
Katya (girl) — Nastya Kekhman
Lusya — Agnia Kuznetsova
Buriy — Nikolay Korotaev
Oleg — Andrey Veshkurtsev
Thu
Swan Lake
6+
ballet in three acts
music by Pyotr Tchaikovsky
ñhoreography by Nacho Duato
Odette — Marfa Fedorova
Odile — Prisca Zeisel
Prince Siegfried — Ernest Latypov
Rothbart — Ivan Zaytsev
Conductor — Pavel Klinichev