Thu
Opening of the opera season
STARRING NAJMIDDIN MAVLYANOV
La Bohème
16+
opera in four acts
music by Giacomo Puccini
production by Robert Carsen
Mimì — Tatiana Ryaguzova
Marcello — Boris Pinkhasovich
Musetta — Svetlana Moskalenko
Conductor — Mikhail Tatarnikov
Fri
La Bohème
16+
opera in four acts
music by Giacomo Puccini
production by Robert Carsen
Rodolfo — Sergey Kuzmin
Mimì — Svetlana Monchak
Marcello — Alexander Shakhov
Conductor — Mikhail Tatarnikov
Tue
Opening of the ballet season
STARRING FARUKH RUZIMATOV
The Sleeping Beauty
6+
ballet in three acts and a prologue
music by Pyotr Tchaikovsky
choreography by Nacho Duato
Princess Aurora — Anastasia Soboleva
Prince Desire — Victor Lebedev
Lilac Fairy — Ekaterina Borchenko
Fairy Carabosse — Farukh Ruzimatov
Conductor — Pavel Klinichev
Wed
The Sleeping Beauty
6+
ballet in three acts and a prologue
music by Pyotr Tchaikovsky
choreography by Nacho Duato
Princess Aurora — Angelina Vorontsova
Conductor — Pavel Klinichev
Thu
STARRING FARUKH RUZIMATOV
The Sleeping Beauty
6+
ballet in three acts and a prologue
music by Pyotr Tchaikovsky
choreography by Nacho Duato
Princess Aurora — Anastasia Soboleva
Prince Desire — Victor Lebedev
Lilac Fairy — Ekaterina Borchenko
Fairy Carabosse — Farukh Ruzimatov
Conductor — Pavel Klinichev
Fri
The Sleeping Beauty
6+
ballet in three acts and a prologue
music by Pyotr Tchaikovsky
choreography by Nacho Duato
Princess Aurora — Angelina Vorontsova
Conductor — Pavel Klinichev
Mon
Eugene Onegin
16+
lyric scenes in three acts
music by Pyotr Tchaikovsky
production by Andriy Zholdak
Tatiana — Tatiana Ryaguzova
Onegin — Alexander Kuznetsov debut
Olga — Sofia Fainberg
Tue
La Bayadère
12+
ballet in three acts
music by Ludwig Minkus
choreography by Marius Petipa revised by Vladimir Ponomaryov and Vakhtang Chabukiani
Nikiya — Anastasia Soboleva
Solor — Victor Lebedev
Conductor — Pavel Klinichev
Wed
La Bayadère
12+
ballet in three acts
music by Ludwig Minkus
choreography by Marius Petipa revised by Vladimir Ponomaryov and Vakhtang Chabukiani
Nikiya — Angelina Vorontsova
Solor — Ivan Zaytsev
Gamzatti — Ekaterina Borchenko
Conductor — Pavel Klinichev
Fri
La traviata
12+
opera in two acts
music by Giuseppe Verdi
production by Stanislav Gaudasinsky
Violetta — Natalia Mironova
Alfredo — Fyodor Ataskevich
Germont — Nikolay Kopylov
Sat
Getting to Know the Orchestra
3+
Backstage Story Subscription
Sat
Getting to Know the Orchestra
3+
Backstage Story Subscription
Sat
Vocal Chamber Concert
Shakespeare and Musical Theatre
6+
vocal series
Performers — Maria Buinosova, Dmitry Karpov, Boris Pinkhasovich
At the piano — Natalia Dudik
Sat
La Bayadère
12+
ballet in three acts
music by Ludwig Minkus
choreography by Marius Petipa revised by Vladimir Ponomaryov and Vakhtang Chabukiani
Nikiya — Ekaterina Borchenko
Solor — Ivan Zaytsev
Gamzatti — Angelina Vorontsova
Conductor — Pavel Klinichev
Sun
Instrumental Chamber Concert
From Duet to Sextet. Chamber Music by Luigi Boccherini
6+
instrumental series
Tue
Swan Lake
6+
ballet in four acts
music by Pyotr Tchaikovsky
choreography by Marius Petipa, Lev Ivanov, Alexander Gorsky, Asaf Messerer revised by Mikhail Messerer
Prince Siegfried — Victor Lebedev
Conductor — Pavel Klinichev
Wed
Swan Lake
6+
ballet in four acts
music by Pyotr Tchaikovsky
choreography by Marius Petipa, Lev Ivanov, Alexander Gorsky, Asaf Messerer revised by Mikhail Messerer
Odette-Odile — Ekaterina Borchenko
Conductor — Pavel Klinichev
Thu
Swan Lake
6+
ballet in four acts
music by Pyotr Tchaikovsky
choreography by Marius Petipa, Lev Ivanov, Alexander Gorsky, Asaf Messerer revised by Mikhail Messerer
Prince Siegfried — Victor Lebedev
Conductor — Pavel Klinichev
Fri
Swan Lake
6+
ballet in four acts
music by Pyotr Tchaikovsky
choreography by Marius Petipa, Lev Ivanov, Alexander Gorsky, Asaf Messerer revised by Mikhail Messerer
Odette-Odile — Ekaterina Borchenko
Conductor — Pavel Klinichev