Coming soon
Fri
Trumpetdorf: the City of the Winds
5+
Fri
Trumpetdorf: the City of the Winds
5+
Fri
The Oprichnik
12+
opera in four acts
music by Pyotr Tchaikovsky
production by Sergey Novikov
Natalia — Valentina Fedeneva
Andrey Morozov — Sergey Kuzmin
Boyarynya Morozova — Ekaterina Egorova
Prince Vyazminsky — Alexey Tikhomirov
Basmanov — Victoria Voytenkova
Prince Zhemchuzhny — Alexander Bezrukov
Conductor — Alexander Soloviev
Sat
Cinderella
6+
ballet in three acts
music by Sergey Prokofiev
choreography by Rostislav Zakharov revised by Mikhail Messerer
Cinderella — Angelina Vorontsova
Prince — Nikita Tchetverikov
Conductor — Timur Zangiev
Sun
Cinderella
6+
ballet in three acts
music by Sergey Prokofiev
choreography by Rostislav Zakharov revised by Mikhail Messerer
Cinderella — Anastasia Smirnova
Prince — Ivan Zaytsev
Conductor — Timur Zangiev
Sun
Cinderella
6+
ballet in three acts
music by Sergey Prokofiev
choreography by Rostislav Zakharov revised by Mikhail Messerer
Cinderella — Anna Kuligina
Prince — Victor Lebedev
Conductor — Timur Zangiev
Mon
Romeo and Juliet
12+
ballet in two acts
music by Sergey Prokofiev
ñhoreography by Nacho Duato
Romeo — Ernest Latypov
Juliet — Valeria Zapasnikova
Conductor — Timur Zangiev
Mon
Romeo and Juliet
12+
ballet in two acts
music by Sergey Prokofiev
ñhoreography by Nacho Duato
Romeo — Nikita Tchetverikov
Juliet — Angelina Vorontsova
Conductor — Timur Zangiev
Tue
Die Fledermaus
12+
operetta in three acts
music by Johann Strauss
production by Yulia Prokhorova
Eisenstein — Sergey Kuzmin
Rosalinde — Anna Dattay
Alfred — Egor Martynenko
Conductor — Alexander Soloviev
Tue
Die Fledermaus
12+
operetta in three acts
music by Johann Strauss
production by Yulia Prokhorova
Eisenstein — Alexander Shakhov
Rosalinde — Anastasia Barun
Falke — Semyon Antakov
Alfred — Damir Zakirov
Conductor — Alexander Soloviev
May
Wed
The Bright Stream
6+
ballet in three acts
music by Dmitry Shostakovich
choreography by Alexander Omar
Zina — Valeria Zapasnikova
Pyotr — Nikita Tchetverikov
Ballerina — Irina Perren
Ballet dancer — Victor Lebedev
Chairman — Alexander Omar
Chairman’s wife — Guilherme Vicente
Galya — Veronika Markova
Tractor driver — Mikhail Batalov
Wed
The Bright Stream
6+
ballet in three acts
music by Dmitry Shostakovich
choreography by Alexander Omar
Zina — Prisca Zeisel
Pyotr — Nikita Tchetverikov
Ballerina — Irina Perren
Ballet dancer — Victor Lebedev
Chairman — Ivan Zaytsev
Chairman’s wife — Marat Shemiunov
Galya — Anastasia Smirnova
Tractor driver — Ernest Latypov
Thu
GORKY MOSCOW ART THEATRE TOUR
Yesenin’s Women
16+
production by Galina Polishuk
Sergey Yesenin — Andrey Veshkurtsev
Yesenin’s Mother — Ekaterina Strizhenova
Isadora Duncan — Ekaterina Volkova
Zina Reich — Alisa Grebenshchikova
Galya Benislavskaya — Agnia Kuznetsova
Sonya Tolstaya — Natalia Medvedeva
Marienhof — Nikolay Korotaev
Fri
Meeting in Orchestria
5+
Fri
Meeting in Orchestria
5+
Fri
GORKY MOSCOW ART THEATRE TOUR
Yesenin’s Women
16+
production by Galina Polishuk
Sergey Yesenin — Andrey Veshkurtsev
Yesenin’s Mother — Ekaterina Strizhenova
Isadora Duncan — Ekaterina Volkova
Zina Reich — Alisa Grebenshchikova
Galya Benislavskaya — Agnia Kuznetsova
Sonya Tolstaya — Natalia Medvedeva
Marienhof — Nikolay Korotaev
Sat
La Bayadère
12+
ballet in three acts
music by Ludwig Minkus
choreography by Nacho Duato after Marius Petipa
Nikiya — Prisca Zeisel
Solor — Ernest Latypov
Gamzatti — Marfa Fedorova
Sat
La Bayadère
12+
ballet in three acts
music by Ludwig Minkus
choreography by Nacho Duato after Marius Petipa
Nikiya — Angelina Vorontsova
Solor — Nikita Tchetverikov
Gamzatti — Anastasia Smirnova
Sun
The Little Humpbacked Horse
6+
ballet in three acts
music by Rodion Shchedrin
choreography by Alexander Radunsky staging by Mikhail Messerer
Ivan — Ivan Zaytsev
Tsar Maiden — Yulia Lukyanenko
Sun
The Little Humpbacked Horse
6+
ballet in three acts
music by Rodion Shchedrin
choreography by Alexander Radunsky staging by Mikhail Messerer
Ivan — Victor Lebedev
Tsar Maiden — Prisca Zeisel
Humpbacked Horse — Anna Kuligina
Sea Princess — Irina Perren