Wed
The Nutcracker
6+
ballet in two acts
music by Pyotr Tchaikovsky
choreography by Nikolay Boyarchikov
Prince — Mikhail Sivakov
Conductor — Valentin Bogdanov
Thu
The Nutcracker
6+
ballet in two acts
music by Pyotr Tchaikovsky
choreography by Nikolay Boyarchikov
Masha — Tatiana Miltseva
Prince — Mikhail Sivakov
Conductor — Valentin Bogdanov
Fri
La Bohème
12+
opera in four acts
music by Giacomo Puccini
production by Arnaud Bernard
Rodolfo — Khachatur Badalyan
Mimì — Olga Tolkmit
Marcello — Boris Pinkhasovich
Conductor — Peter Feranec
Sat
Giselle, ou Les Wilis
6+
fantasy ballet in two acts
music by Adolphe Adam
ñhoreography by Jean Coralli, Jules Perrot and Marius Petipa
Count — Victor Lebedev
Conductor — Valentin Bogdanov
Sat
Giselle, ou Les Wilis
6+
fantasy ballet in two acts
music by Adolphe Adam
ñhoreography by Jean Coralli, Jules Perrot and Marius Petipa
Giselle — Irina Perren
Conductor — Valentin Bogdanov
Sun
The Queen of Spades
12+
opera in three acts
music by Pyotr Tchaikovsky
production by Stanislav Gaudasinsky
Herman — Avgust Amonov
Count Tomsky — Nikolay Kopylov
Prince Eletsky — Boris Pinkhasovich
Conductor — Valentin Bogdanov
Tue
The Sleeping Beauty
6+
ballet in three acts and a prologue
music by Pyotr Tchaikovsky
choreography by Nacho Duato
Princess Aurora — Svetlana Zakharova
Lilac Fairy — Ekaterina Borchenko
Thu
Cavalleria rusticana / The Moor’s Pavane
opera in one act / ballet in one act
music by Pietro Mascagni / Henry Purcell
Conductor — Mikhail Tatarnikov
Fri
Cavalleria rusticana / The Moor’s Pavane
opera in one act / ballet in one act
music by Pietro Mascagni / Henry Purcell
Conductor — Mikhail Tatarnikov
Sat
The Sleeping Beauty
6+
ballet in three acts and a prologue
music by Pyotr Tchaikovsky
choreography by Nacho Duato
Prince Desire — Ivan Vasiliev
Lilac Fairy — Ekaterina Borchenko
Sun
The Sleeping Beauty
6+
ballet in three acts and a prologue
music by Pyotr Tchaikovsky
choreography by Nacho Duato
Prince Desire — Ivan Vasiliev
Lilac Fairy — Ekaterina Borchenko
Tue
Eugene Onegin
12+
lyric opera in three acts
music by Pyotr Tchaikovsky
production by Stanislav Gaudasinsky
Tatiana — Tatiana Ryaguzova
Onegin — Dmitry Darov
Conductor — Mikhail Tatarnikov
Wed
La Bayadère
12+
ballet in three acts
music by Ludwig Minkus
choreography by Marius Petipa revised by Vladimir Ponomaryov and Vakhtang Chabukiani
Nikiya — Irina Perren
Solor — Victor Lebedev
Thu
La Bayadère
12+
ballet in three acts
music by Ludwig Minkus
choreography by Marius Petipa revised by Vladimir Ponomaryov and Vakhtang Chabukiani
Solor — Ivan Vasiliev
Gamzatti — Anastasia Matvienko
Fri
La Bayadère
12+
ballet in three acts
music by Ludwig Minkus
choreography by Marius Petipa revised by Vladimir Ponomaryov and Vakhtang Chabukiani
Nikiya — Ekaterina Borchenko
Solor — Mikhail Sivakov
Sat
L’elisir d’amore
12+
opera buffa in two acts
music by Gaetano Donizetti
direction by Fabio Sparvoli
Adina — Natalia Mironova
Nemorino — Bogdan Mihai
Belcore — Boris Pinkhasovich
Dulcamara — Krišjānis Norvelis
Conductor — Mikhail Tatarnikov
Sun
L’elisir d’amore
12+
opera buffa in two acts
music by Gaetano Donizetti
direction by Fabio Sparvoli
Adina — Svetlana Monchak
Nemorino — Dmitry Karpov
Dulcamara — Yury Monchak
Conductor — Mikhail Tatarnikov